Популярные статьи:

Воскресенье, 18 Июнь 2017 17:45

Гіпсокартон - це екологічно?

Більше 40-ка років, ще з часів технології «сухої штукатурки» популярної в СРСР, гіпсокартон - головний герой домашніх ремонтів. За допомогою цього матеріалу і умілих майстрів, господарі квартир і приватних будинків втілюють в життя найсміливіші ідеї.

Популярність гіпсокартону зараз нікого не дивує. А дивує, скоріше, споживчий скепсис - на хвилі інтересу до екології житла з'явилися невтішні зауваження про властивості матеріалу. Гіпсокартон лають то за сухість, то за вологість, за невідомі добавки, за вогнестійкість, одержувану завдяки нібито шкідливим домішкам. При цьому панелі з картону з гіпсовим сердечником вважаються найбезпечнішими серед сучасних оздоблювальних матеріалів.

Чи можна поставити під сумнів високий еко-статус гіпсу? Ще з часів стародавніх єгиптян декором з гіпсу прикрашалися житла знаті і заможних городян. Людських жертв за гіпсом всі ці тисячоліття не значилося. Але чи сильно відрізняється сучасний лист (ГКЛ) від стародавнього гіпсу? Спробуємо розібратися.

«Той самий» гіпс, з якого будували предки - мінерал класу сульфатів, що видобувається в пластах осадових гірських порід. Волокнистий гіпс (селеніт) - напівдорогоцінне каміння, з якого здавна вирізали всілякі намистини і дрібні фігурки. Зернистий гіпс (алебастр) - застосовувався для виготовлення великих форм: ваз, стільниць, скульптур і колон з капітелями. Всі ті ж розумні єгиптяни придумали спалювати сировину - волокнисте або зернисте - а потім подрібнювати його, з'єднувати порошок з водою і ліпити з нього все, що завгодно. Пройшли століття і тисячоліття, але рецепт мінерального «тесту» не змінився, і в 1880 році американець Огюст Сакетт створив нову будівельну дошку, що складається з 10 шарів паперу, скріплених гіпсом. З тих пір основні компоненти гіпсокартону практично не змінилися, з роками навіть покращилися - картон став міцніше, а гіпсовий сердечник придбав оптимальну щільність.

Якщо Вас цікавить, як зробити стелю з гіпсокартону в Києві (рос. Потолок из гипсокартона Киев), то рекомендуємо відвідати сайт novastroy.com.ua.

Природний гіпс, видобутий з кар'єру або шахтним способом - двуводний сульфат кальцію CaSO4·2H2O. Після термічної обробки кристалізована вода з нього випаровується, а коли подрібнений порошок (так званий альфа- або бета-гіпс) змішується з водою, мінерал знову стає двуводним, тільки з рівномірною мелкокристаллической структурою. Саме ця структура робить новий матеріал непрозорим і мікропористим. При з'єднанні з водою мінеральне тісто стає пластичним, на повітрі швидко і міцно твердне. А найголовніше, отримує здатність вбирати в себе зайву вологу з повітря. І в міру зниження вологості, віддавати її назад. На цій властивості завжди акцентують свою увагу виробники гіпсокартону, наприклад компанія КНАУФ. При цьому здатність до поглинання вологи ніяк не впливає на інші властивості ГКЛ і геометрію конструкції.

Тому всі претензії до гіпсокартону з приводу надмірної сухості повітря, або, навпаки, вогкості в приміщенні - надумані. Справедливості заради варто відзначити, що в перші дні після ремонту повітря може бути трохи суші звичайного, але в мінімальних межах. Потім нормальна вологість відновлюється.

Крім цього, показники кислотності гіпсу схожі з кислотністю людської шкіри. Це властивість гіпсу робить його незамінним в травматології - як відомо, фіксуючі пов'язки при переломах носять по кілька тижнів без шкоди для організму. Збиток здоров'ю не завдають і гіпсокартонні і гіпсоволокнисті листи, в яких немає токсичних компонентів і домішок.

 

Рекомендуем прочитать: